27. oktoobril lõppes minu järjekordne Erasmus+ õpiränne, mis viis mind Vahemere pärlisse – Maltale! Osalesin koos vapra ja tragi kolleegi Bretiga intensiivkursusel "AI Tools and Methods for Meaningful Learning and Training", kus sain uusi teadmisi ja praktilisi oskusi, kuidas tehisintellekti tööriistad saaksid muuta õpetamise ja õppeprotsessi tõhusamaks ning põnevamaks. Lisaks õppimisele suhtlesin kohalikega, avastasin Malta ainulaadset kultuuri, imelist arhitektuuri ja muidugi nautisin Vahemere soojust. Lisaks sain uusi rahvusvahelisi kontakte.
Erasmus+ õpiränne Hollandis, Alfa kolledžis 22. - 24. mai 2023
Viibisin ajavahemikul 22.-24. mai Kuressaare Ametikooli IT ja ettevõtluse suuna õpetajate Andrus Naulaineni ja Ian Erik Petterssoniga Hollandis Alfa kolledžis, et näha, kuidas on seal korraldatud kutseõpe ja kuidas on praktiline õpe seotud erinevate tehnoloogiatega.
Ilu ja tervise suunal nägin, kuidas tehnoloogilist mannekeeni kasutatakse patsiendina, mille abil saavad õpilased päris hea praktilise kogemuse. IT ja äri suunal näidati meile ideekavandit parema õpikeskkonna loomiseks.
Ian, kolleeg Tšehhist, Andrus ja mina oma loometööd esitlemas
Tehnoloogia suunal veetsime aega tehnoloogialaboris, kus tutvusin õppetööga ja saime luua ka oma väikese projekti. Õpetajate ja meistritega vesteldes sai selgeks, et tehnoloogiat kasutatakse paljudes projektides. 3D skaneerimine, 3D printimine ja laserlõikus on siin integreeritud paljude õppetööga seotud projektidega. Kohaliku tehnoloogialabori meistri sõnul loovad õppurid ise mudelid ja joonised ning siis on võimalik oma prototüübid 3D printida või lasertöödelda.
Väga inspireeriva kohana jättis mulle tugeva mulje praktikabaas, kus õpilased ja õpetajad erinevatest koolidest saavad ägedaid õppetööga seotud projekte luua. Olulise õppetunnina sain teada, et väga oluline on selline praktikabaas, kus õpilased saavad tunda end vabalt ja luua koos õpetajaga oma unistuste õpikeskkonda. Projektid ja praktikabaasi tudengite loodud puhkealad on inspiratsiooniks noorematele õpilastele.
Lisaks, sain teada, et Hollandi kutsehariduse tase 4 on veidi kõrgem kui Eesti tase 4, mis eeldab juhtimist ja planeerimist. Sellist taset meie kutsehariduses ei pakuta.
Arvan, et sain sellelt erasmus+ õppereisilt palju inspiratsiooni oma õppetöö alaste tegevuste täiendamiseks ning samas sain kinnitust, et meil on vaatamata oma väiksematele ja suurematele muredele kutseharidusega üsna hästi.
Tegime Kuressaare Ametikooli kolleegidele ka vastava teemalise ülevaate nähtust ja kogetust.
Alfa kolledžiga saad ise tutvuda siin. Rohkem pilte leiad 👉 siit.
CompoWin projekti "Train the trainers" raames Erasmus+ õpirändel Sloveenias. 40h 16.05.2022 - 20.05.2022
Kajastused Kuressaare Ametikool uudistelehel :)
Arutelud, ajurünnakud ja komposiidimaailma õppetöö struktuuri prototüüpimine
Tutvumine lennukidetailide valmistamise töökojaga.
Ülikonnad selga ja käed külge. Valmistasime koposiitmaterjalidest lehtmaterjali ja näidisdetaili.
Iga õpirände juurde käib ka kohaliku elu ja ilu vaatlus.
Euroopa kõrgeim korsten ja vana elektrijaam.
Joint Staff Training (C1) - ``Digital Didactics in VET`` Erasmus+ KA2 project DiVitDe
Õppirände eesmärk oli õppematerjalide ja ülesannete digitaliseerimisvõimaluste tutvustamine ja nende rakendamine õppetöös.
Sellest arenes välja ``Virtuaalmaja`` projekt, mille kandev idee on 3D mudeli ja kontekstipõhised õppeülesanded. https://www.ehitusest.com/virtuaalmaja_1
Virtuaalmaja vundamendi õppetundide ja õppeülesannete kaardistus.
Virtuaalmaja projekti digitaliseerimise kaardistus
WorldSkills Kazan 2019 august 2019
WorldSkills Kazan kutsemeistrivõistlusete külastuse eesmärk oli avardada enda silmaringi, näha kutseoskusi maailma tasemel ja tuvuda nüüdisaegsete uuete erialdega.
Ehitus
Ehituse osas väga suuri üllatusi ei esinenud. Eks ehitame meiegi niimodi.
Müürseppade võistlustöö
Plaatijate võistlustöö.
Põnevaimaks atraktsioooniks oli ehk koduriigis ettevalmistatud silikoonvormist valukipsi kättesaamine terves tükis. Pinget oli ühus tunda ja publik elas hetkele hinge kinnihoides kaasa. :)
Tehnoloogiad
Isiklikult mulle pakkus eriliselt huvi prototüüpimise eriala võistlus, kuna see tundus uus ja huvitav, seda eriala Eestis ei õpetata ja ise olen selle taustaga (disaini) inimene.
Võistlusetel tulu võistlejatel jooniste ja skeemide põhjal valmistada toote prototüübid, kasutades selleks arvjuhitavate masinate-, käsitöö-ja viimistlustehnoloogiaid.